Co zrobić, by zaliczyć spokojny sen

Problem z chrapaniem dotyka bardzo wielu osób i jest nie tylko męczący, ale też groźny. Prokurowanie męczącego dźwięku chrapania, poza męczeniem bliskich, nie powoduje żadnych zagrożeń – gorzej, gdy prowadzi do bezdechu: nagłej utraty możliwości oddychania.

Bezdech senny – leczenie polega na podniesieniu ciśnienia oddechu – to choroba dotykająca przedstawicieli obojga płci. Pokazuje niezbyt dobre rezultaty nie tylko w nocy – jego efektami za dnia mogą to być problemy z pamięcią i słaba koncentracja, senność, a nawet lęki i depresje. Nieleczona choroba wiedzie do cukrzycy lub udaru, a niekiedy nawet do zgonu w czasie snu.

Przyczyny bezdechu sennego mogą być bardzo złożone i niekiedy nie zależą od chorego. Należą do nich krzywa przegroda nosowa, zwiotczenie mięśni podniebienia, a z drugiej strony nadmiar jedzenia, palenie i alkohol. Jakie kuracje stosuje się u chorych?

Bezdech senny – leczenie musi być poprzedzone trafnym rozpoznaniem. Nie obejdzie się bez analizy pomiarów, niezbędna będzie również obserwacja pacjenta w czasie snu. Po sprawdzonej diagnozie do akcji wkracza aparat CPAP, zwany też protezą tlenową. Dzięki podnoszeniu ciśnienia przy oddychaniu, wyrównuje stan oddechu do właściwego poziomu. Pomoże również zabieg chirurgiczny, gdy powodem bezdechu sennego jest skrzywiona przegroda nosowa.

Nic nie wiadomo o skuteczności popularnych środków na chrapanie, które wielką falą docierają do aptek i sklepów internetowych, dlatego że nie posiadamy ostatecznych potwierdzeń ich skuteczności, ale istnieją podejrzenia, że szkodzą zdrowiu. Żeby ograniczyć ryzyko wystąpienia choroby, lekarze radzą – nie ma nic lepszego jak ruch i zmniejszenie lub zaprzestanie spożycia szkodliwych dla zdrowia substancji.