CPAP a BIPAP – czym się między sobą różnią?

Wszystkie aparaty służące do leczenia schorzeń układu oddechowego funkcjonują w określony sposób – zazwyczaj dość zbliżony. Urządzenia takie mają za zadanie stanowić wsparcie dla naszego naturalnego oddechu, który jest niekiedy zaburzony, podczas gdy śpimy. Ich pompy bazują na mechanizmie wtłaczania powietrza do dróg oddechowych pacjenta.

W dzisiejszych czasach dostępne są rozmaite sprzęty – także te domowego użytku. Spośród nich najpopularniejsze są dwa podstawowe rodzaje, czyli CPAP lub BIPAP. Czym się one różnią? Aparat CPAP dostarcza powietrze pod określonym cieśnieniem, które wtłaczane jest bezpośrednio do dróg oddechowych. Utrzymując je w stanie otwartości, eliminuje bezdech senny. Powietrze czerpane z otoczenia jest wtłaczane przez przyrząd zawsze pod tym samym ciśnieniem, niezależnie od rytmu oddechowego. Aparat BIPAP natomiast mechanicznie dopasowuje się do fazy oddychania – w czasie wdechu ciśnienie jest wyższe niż w trakcie wydechu. Ta technika wspomaga mięśnie oddechowe, a także oferuje nam wyższy komfort snu. Niewątpliwym plusem takiej technologii jest z pewnością zredukowanie wysychania jamy ustnej oraz gardła.

Ważnym modułem, determinującym efektywność zarówno terapii CPAP, jak i modelu BIPAP, jest z pewnością właściwe dobranie rozmiaru maski. Jeżeli nie przylega idealnie, powietrze wytwarzane przez mechanizm przelatuje poprzez luki zamiast dostać się do systemu oddechowego. Znacznie obniża to efektywność całej kuracji.

Kluczową różnicą pomiędzy wszystkimi przyrządami CPAP a BIPAP jest na pewno ich cena. Aparaty BIPAP są znacznie bardziej rozbudowane, a w efekcie musimy wyłożyć na nie więcej pieniędzy. Cena przełoży się jednak na wygodę rehabilitacji – a to dość istotna kwestia.