Czego warto się dowiedzieć o dzianinach typu single jersey?

Co warto wiedzieć o splocie single jersey?

W dzisiejszych czasach wybieramy wśród mnogich odmian tkanin i dzianin, jednakże single jersey bez wątpienia lokuje się w top10. To naturalne – dzianin stworzonych z tą osnową używa się do produkcji wielu strojów – bluzek, bluz czy piżam, a przy okazji wyróżnia go bardzo wysoka odporność na przedarcie.

Garść informacji dotyczących single jersey

Jak precyzyjnie pokazuje słowo „single”, fundamentem dzianiny określonej jako single jersey jest splot o jednym łożysku, podobnie fabril, czy pensof. Do produkcji jersey wykorzystuje się przędzę o bardzo małej średnicy, zatem w rezultacie powstanie coś cieńszego od dresówki. Co charakterystyczne, w tym materiale możemy zaobserwować obecność innych wzorów na wierzchu i spodzie. Wskazuje na to popularny splot swetrowy, często stosowany w przemyśle odzieżowym. Z jednej strony tworzy kształty triangoidalne, przy okazji szeregujące się w rzędy. Po odwróceniu ukażą się fale – tych nie można pomylić z innymi wzorami. Mówiąc o single jersey, możemy zauważyć różne rodzaje gramatury. Pierwsza z nich liczy sobie 165 gramów. Cienki jersey o tych parametrach ma krawędzie, które nieco się zwijają. Inna często spotykana gramatura to 200 g, dająca grubszą, sprężystą materię. Ten typ jest najpopularniejszy ze względu na niski wskaźnik rolowania się brzegów i duży asortyment wytwarzanych dzianin.

Przy zamawianiu single jersey spójrz na gramaturę. Czy to jest do czegoś potrzebne?

Gramatura tkanin i dzianin jest tym, co trzeba sprawdzić w trakcie decyzji o zakupie. Hasło „gramatura” znaczy tyle co ciężar konkretnej partii dzianiny. Fizycznie rzecz biorąc oznaczenie liczbowe dotyczy ciężaru metra kwadratowego dzianiny albo tkaniny. Od czego to zależy? Całość ciężaru to grubość i właściwości włókien oraz to, jak gęsto wykonuje się splot. Na chłopski rozum cięższe tekstylia będą automatycznie grubsze, lecz w praktyce wygląda to różnie. Robi się tak dlatego, że na gramaturę nie wpływa tylko nić. Jako przykład podajmy dzianinę wyróżniającą się puszystością, dosyć sporą grubością, a jednocześnie powstałą z delikatnej i lekkiej przędzy. zachowuje lekkość. Właśnie z tego względu gramatura nie musi określać objętości. W trakcie kupowania online nie można opierać się wyłącznie na fotografii, a o odpowiedź na nurtujące pytanie powinniśmy zapytać sprzedającego. Ktoś, kto długo pracuje w tekstyliach, od ręki spełni prośbę i przekaże w uzupełnieniu dodatkowe fotografie lub dodatkowe informacje.