Czujnik zalania – niezastąpiony wykrywacz awarii
Wychodząc z domu, chętnie uruchamiamy pralkę lub zmywarkę, ponieważ planujemy, by tuż po powrocie wywiesić wyprane ubrania i rozłożyć umyte kubki i talerze. Niewiele zrobimy, gdy nie sprawiające kłopotów sprzęty ulegną awarii, nie mówiąc o niepożądanym zdarzeniu w postaci nawet drobnego przecieku z instalacji wodno-kanalizacyjnej. Na pomoc nadejdzie czujnik zalania.
W czym nam pomoże czujnik zalania?
Czujnik zalania jest kompaktowym urządzeniem wykrywającym nieszczelności instalacji i przecieki. Ten przydatny sprzęt spowoduje, że nawet najmniejszy ślad awarii w mieszkaniu zostanie wykryty i nie przekształci się w prawdziwą klęskę. Gdy jesteśmy po remoncie z wymianą rur i zakupiliśmy nowe urządzenia z podłączeniem do rurociągu, jeszcze nie możemy być pewni, że nie przydarzy się nam niszczący mienie wypadek. Nawet mały wyciek może sporo nabroić.
Inwestycja w czujnik zalania powinna stać się normą mieszkaniu czy domu. Praktyczny detektor przyda się w dowolnym wnętrzu, także tam, gdzie nie ma nieruchomości z automatyczną obsługą. Przeciwnie, dużo bardziej jest potrzebny w starszych mieszkaniach, narażonych na większe ryzyko nieszczelności i wycieków. Problemem wynikającym w następstwie tych zdarzeń jest objaw zagrzybienia na murach, który zagraża zdrowiu i przynosi nieprzyjemnych zapach. Dodajmy perspektywę kosztów i remontu, gdy skutkiem awarii będzie zalanie swojej podłogi i ścian sąsiada. Ciężkie i ich nieprzewidziane skutki mogą przynieść prawdziwe szkody – wielu przedmiotów po kontakcie z wodą nie można przywrócić już do sprawności.
Co powinien potrafić czujnik zalania?
Skuteczny czujnik zalania musi spełniać kilka warunków, które trzeba dostosować do typu powierzchni użytkowej i własnych preferencji. Po pierwsze będzie istotne, czy aparatura posiada w zestawie zasilacz, czy opcję z bateriami. W drugiej kolejności zwróćmy uwagę na poziom wartości cieplnych, który powinien być dostosowany do warunków otoczenia. Znaczenie ma długość przewodu sondy, jak i możliwość instalacji nadprogramowych czujek.
Dostępność wielu typów czujników zalania może stwarzać wątpliwości podczas podejmowania decyzji. Gdy budzą się w nas obiekcje, najlepiej skorzystać z internetu, rozwinąć zasób informacji na temat parametrów i zastosowań u samego producenta lub poczytać opinie użytkowników.