Jak Jeździć Automatem. Kilka Skutecznych Porad!

Automatyczna skrzynia biegów – mimo iż stanowi ułatwienie, to jednak wiele osób dotychczas przemieszczających się pojazdem z manualną skrzynią ma problemy z przestawieniem się na taki model pojazdu. Z myślą o nich powstał poniższy artykuł. Jak zatem jeździć automatem?

Wskazówka nr 1 – Pedały w samochodzie

Już na samym początku pojawia się pytanie o pedały w samochodzie. W pojazdach ze zautomatyzowaną skrzynią biegów znajdują się bowiem tylko dwa. Nie ma co liczyć na sprzęgło. Tutaj opieramy się wyłącznie na hamulcu, który znajduje się po lewej stronie, a także gazie po stronie prawej. Mimo wszystko wciąż obsługujemy oba pedały stopą prawą. Lewa stopa pozostaje więc bierna podczas jazdy samochodem wyposażonym w skrzynię biegów manualną. Im szybciej sobie to uświadomimy i odpuścimy poszukiwania sprzęgła, tym większy komfort odczujemy podczas jazdy.

Wskazówka nr 2 – Odpalanie samochodu

To tez na pierwszy rzut oka wcale nie jest takim prostym zadaniem. Kiedy wsiada się do samochodu z automatyczną skrzynią biegów, należy najpierw upewnić się, że został on ustawiony w trybie parkowania. Najczęściej oznacza się ten tryb literą P. Trzeba także sprawdzić, że hamulec został wciśnięty, a następnie włączyć silnik. Dopóki dźwignia nie będzie znajdowała się w trybie parkowania, nie a co liczyć na uruchomienie pojazdu. A co zrobić, aby samochód po prostu ruszył? Aby przemieszczał się do przodu, należy ustawić dźwignię na D, a więc tryb jazdy bądź R, czyli tryb cofania. Już w tym momencie zacznijmy powoli zdejmować nogę z hamulca, a nasz samochód zacznie jazdę. Wtedy rozpocznijmy przyciskanie gazu, by nabrać prędkości.

Wskazówka nr 3 – Jak zachowywać się przy hamowaniu?

Jeżeli jesteśmy w trasie, bez sensu byłoby za każdym razem z powrotem ustawiać dźwignię w trybie parkowania. Na szczęście nie jest to konieczne. Ważne jednak, by trzymać nogę na hamulcu, wtedy nasz samochód zatrzyma się i nie ruszy bez naszego pozwolenia nawet o centymetr. Bardzo ważne jest przestawienie swojego myślenia właśnie na taki tryb jazdy. O ile osoby, które nie miały nigdy wcześniej styczności ze skrzynią manualną uczą się szybciej, tak w przypadku osób, które poruszały się pojazdami z tradycyjną skrzynia biegów mają nierzadko problem z przestawieniem się i wyrobieniem sobie nowych nawyków.

Wskazówka nr 4 – Symbolika w pojazdach ze skrzynia automatyczną

Dźwignia zmiany biegów to istotne urządzenie, którego umiejętność obsługi jest bardzo ważna. Bez tej bowiem umiejętności nie można ruszyć samochodem ani poruszać się płynnie i prawidłowo. Na takiej skrzyni biegów znajduje się kilka istotnych oznaczeń. Pierwszym z nich jest P, czyli wcześniej wspomniany już tryb parkowania. Kolejny to R, a więc Reverse. Oznacza się w ten sposób tryb cofania. Następny symbol to N – tak oznacz się bieg naturalny, który w skrzyni manualnej może stanowić odpowiednika „luzu”. Z kolei D to tryb jazdy do przodu. Kiedy na naszej dźwigni zauważymy oznaczenie 2, będzie to symbolem drugiego biegu. 1 to oznaczenie pierwszego biegu. Jeżeli chodzi o te dwa ostatnie, ich stosowanie będzie zależne od warunków pogodowych. Dzięki nim można osiągnąć jedynie określoną prędkość.

Wskazówka nr 5 – Ekonomiczna jazda pojazdem ze skrzynia automatyczną

Istnieje kilka ważnych wskazówek, dzięki którym jazda automatem wcale nie będzie musiała wiązać się z rosnącymi kosztami paliwa. Przede wszystkim należy wspomnieć tutaj o konieczności jazdy na odpowiednim ustawieniu dźwigni. Znajduje się na niej symbol OD, który oznacza „Overdrive”. Używa się tego ustawienia tylko przy dużych prędkościach. Dzięki niemu zmniejszają się obroty silnika, a to z kolei przekłada się na obniżenie poziomu zużywanego paliwa. Efekt? Zasobniejszy portfel.

Drugą istotną poradą jest ustawianie dźwigni na P albo N, kiedy zatrzymujemy się na dłuższy czas. Wtedy z pewnością zaoszczędzimy cenne paliwo, ponieważ zmniejszy się spalanie go w silniku ze względu na inne ustawienie trybu. Jazda pojazdem ze skrzynią automatyczną może być naprawdę przyjemne. Trzeba tylko wyrobić sobie odpowiednie nawyki.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *