Jak oszczędzać na paliwie?

Cena paliwa wciąż rosną. Mimo iż raz na jakiś czas widać spadek ceny, to jednak już po niedługim czasie one znowu sięgają zenitu i drażnią już i tak nadszarpnięte nerwy kierowców. Biorąc od uwagę, ile spraw dziennie każdy z nas ma do załatwienia, ciężko wymagać, byśmy ot tak po prostu przesiedli się na komunikację miejską. Zresztą nie każdy region jest w taką wyposażony, a przecież pociągiem, czy autobusem nie zawsze dojedzie się na ustaloną godzinę, szczególnie podczas wyjazdu służbowego. Co zatem można zrobić, by zaoszczędzić na paliwie, a nie ograniczać się całkowicie w jeździe swoim samochodem?

Sposób nr 1 – Zakup lepsze opony

Jak opony mają się do jazdy? Bardzo! Jak się bowiem okazuje, aż 1/5 całego paliwa jest spalana właśnie z powodu złych opon. Z powodu nierównej nawierzchni, ogumienie opony zaczyna się deformować, a następnie mocniej nagrzewać. To przyczynia się do pochłaniania sporej dawki energii i powstaje tak zwany opór toczenia. Oczywiście jednym z argumentów dla niektórych przeciw kupnie takich opon jest ich cena. Ale warto zauważyć, że ich zakup zwraca się już po około dwóch latach w przeliczeniu na pieniądze, które wydaje się na paliwo. Oszczędzanie jest dobre. Ale trzeba oszczędzać rozsądnie i sprytnie. W ten sposób będziemy mogli pokonywać praktycznie taki sam dystans, a i tak część pieniędzy zostanie w naszej kieszeni.

Sposób nr 2 – Jazda ekonomiczna

Tutaj można dopatrywać się kilku błędów, z powodu których kierowcy muszą płacić więcej za paliwo. Jeżeli naszym celem są oszczędności, pamiętajmy o tym, że kiedy się zatrzymujemy na dłużej, warto wyłączyć silnik. Warto nabrać takiego nawyku, że jeżeli wiemy o tym, iż nasz postój będzie trwał dłużej, niż 20 sekund, po prostu warto wyłączyć silnik. Dlaczego to takie ważne? Samochody potrafią zużyć nawet około 0,8 l paliwa przez godzinę takiego postoju. To naprawdę dużo. Jeżeli zatem często stoimy w miejscu i rozpoczniemy wyłączenie silnika w takich momentach, już niedługo odczujemy znaczą różnicę w wydatkach na paliwo, oczywiście na naszą korzyść.

W kwestii ekonomicznej jazdy należy także racjonalnie używać pedału hamulca oraz gazu. Gdy uruchamiamy silnik, nie należy wciskać gazu. Gdy zaczynamy ruszać, róbmy to powoli i praktycznie od razu wrzućmy już drugi bieg. Dobrze będzie przemieszczać się pojazdem ze stałą prędkością. Warto także hamować z pomocą silnika, czyli przez redukcję biegów. Dlaczego? Ponieważ hamowanie z pomocą hamulca to  większe wydatki na paliwo nawet o 6%.

Sposób nr 3 – Czysty filtr powietrza

To ważne, by filtr powietrza był regularnie sprawdzany. Gdy jest on zabrudzony, automatycznie przepływ powietrza jest ograniczony, a to przekłada się na jego efektywność oraz wydajność samochodu. Jak sprawdzić, czy filtr jest jeszcze do użytku? Należy go wyjąć i spróbować przez niego przejrzeć. Jeżeli nie przepuszcza on już światła, świadczy to o potrzebie jego wymiany.

Sposób 4 – Klimatyzacja

Luksus w postaci klimatyzacji w samochodzie to dla każdego spora korzyść, która ze względu na wygodę jest czasem nadużywana. Czasem naprawdę korzystniej jest otworzyć okno i poczuć powiew wiatru, aniżeli kolejny raz załączać klimatyzację. Przy małych prędkościach można zaoszczędzić, kiedy wyłączy się klimatyzator. Z kolei przy większych lepiej ją uruchomić, ponieważ otwarte okna to dodatkowy opór dla samochodu, czyli koszty, także na paliwo.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *