Jak Polacy żyją i pracują w Niemczech?

Coraz częściej wyjeżdżamy za granicę w poszukiwaniu lepszej pracy. Niektórzy chcą też po prostu zmienić swoje życie i zacząć od nowa, ale w innym miejscu. Ulubionym kierunkiem wyjazdu okazują się Niemcy. Być może dlatego, że to jeden z naszych najbliższych sąsiadów. Dodatkowo musimy stwierdzić, że warunki egzystencji okazują się tam odmienne niż w Polsce.

Praca w Niemczech: spełnienie marzeń czy jednak niekoniecznie?

Dla kogo podejmowanie obowiązków zawodowych na zachód od Odry i Nysy Łużyckiej przynosi wielkie zyski i zmianę na lepsze? Odpowiedź brzmi jak zazwyczaj – to zależy. Mamy rozmaitych fachowców, którzy rozwijają osobistą ścieżkę na niemieckiej ziemi dzięki indywidualnym kontraktom. Przykładem mogą być choćby medycy, biały personel, ale także projektanci, architekci czy specjaliści IT. Zatrudnieni w takich zawodach z pewnością oczekują na sute wynagrodzenie, ale i na szereg benefitów (poza pensją). Rzecz jasna mają obowiązek doskonale zaznajomić się językiem ; najchętniej niemieckim, aczkolwiek potężne korporacje międzynarodowe stawiają na możliwość porozumiewania się z zatrudnionym w języku angielskim.

Jednak kłopot tkwi w tym, że nie dla każdego z naszych krajanów zatrudnienie w Niemczech to przyjęcie takie jak na stanowisku eksperta. Duża większość zdobywa zatrudnienie przy pracach bez specjalistycznych umiejętności czy fachowej wiedzy, przeważnie związanych z gastronomią, prostymi usługami czy obsługą linii produkcyjnych. Lecz i w tych miejscach pozom wynagrodzeń znacznie przewyższa naszą średnią krajową. Choć z drugiej strony nie należy zapominać, że także wydatki u Niemców okazują się zauważalnie większe niż tutaj.

Okresowa praca w Niemczech: projekt z widokami na przyszłość

Dlatego optymalnym wyjściem z sytuacji pozostaje sezonowa Praca w Niemczech. Możemy wtedy liczyć na godziwy dochód bez ponoszenia wysokich kosztów życia – najlepiej wyszukać propozycję, w której pracodawca zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie. Wyjazd na jakiś czas to dobry sposób na podreperowanie domowego portfela lub zdobycie finansowania na poważniejsze wydatki (np. wesele, remont, inwestycja w nieruchomość).