Jak pomóc osobom niepełnosprawnym w codziennej egzystencji?

Niepełnosprawny najczęściej liczy na zaangażowanie obecności kogoś bliskiego – codziennie na nowo. Optymalnym polem do umieszczenia ułatwień jest dom, w którym stale przebywa. Poza tym każdy niepełnosprawny marzy o względnej samodzielności.

Wsparcie w samodzielności

Różne udogodnienia sprawdzą się we wnętrzu dla osoby z niepełnosprawnością, nie tylko dla jej wygody. O tym, z jakiego sprzętu skorzystać, zadecyduje rodzaj schorzenia i stopień jego zaawansowania. Podstawowe udogodnienia dotyczą łazienki – przede wszystkim uchwyty dla niepełnosprawnych instalowane przy ubikacji i pod prysznicem. Poza uchwytami przydadzą się siedziska prysznicowe lub wannowe, podesty, stopnie i maty zabezpieczające przed poślizgnięciem. Oprócz przestrzeni łazienkowej bardzo istotne będzie urządzenie wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu, by jednostka niesprawna ruchowo mogła samodzielnie żyć.

Tych akcesoriów nie możemy pominąć

Dla poruszającego się wózkiem całe mieszkanie powinno się dostosować tak, by ułatwić przenoszenie się z pojazdu na łóżko czy toaletę. Tapczan, wersalka, siedzisko, a nawet meble w kuchni czy pokoju powinny być zamontowane w dopasowaniu do poziomu użytkownika. Przy przesiadaniu się z wózka na sedes i odwrotnie, niezbędne są solidne uchwyty dla niepełnosprawnych, które także powinny być zamontowane na prawidłowej wysokości. Przetestowane standardy jak na przykład zmieniające pozycję blaty likwidują utrudnienia w wykorzystaniu tradycyjnego stołu przez niepełnosprawnych.

Obojętnie jaki mamy odmianę i natężenie niepełnosprawności – w w lokalu nie może być uniesionych elementów ani dywanów, które blokują możliwości ruchu i stwarzają zagrożenie. W domu niepełnosprawnego powinny się pojawić uchwyty dla niepełnosprawnych, zapewniające poziom bezpieczeństwa podczas czynności higienicznych. Brakuje przeciwwskazań do ich montowania, więc powinny pojawić się niemal w każdym pomieszczeniu.