Jak poradzić sobie ze stresem?

W XXI wieku oddziaływanie stresu rośnie – widać to na każdym kroku. Pośpiech, konkurencja, nierozwiązane problemy – to jego sprzymierzeńcy. Jak najszybciej powinno się znaleźć środki zaradcze, bowiem może to być zapowiedź nadchodzących problemów zdrowotnych.

 

Skąd się bierze stres?

 

Stres pochodzi z rozmaitych źródeł. Czynniki o rozmaitym ciężarze gatunkowym mogą odpowiadać za wywoływanie stresu i niekoniecznie muszą to być wyłącznie życiowe dramaty. Wystarczą na przykład rozmowa kwalifikacyjna, romantyczne spotkanie czy ślub.

 

Umiarkowane odczuwanie stresu zadziała na organizm pozytywnie. Problem zdarza się wtedy, gdy działa on paraliżująco, zatem istotą sprawy jest to, aby wiedzieć, jak poradzić sobie ze stresem. Gdyby to on wyszedł z tej konfrontacji zwycięsko, staniemy się jego zakładnikami i będziemy cierpieć z powodu nieprzyjemnych objawów somatycznych. Mogą to być bóle głowy, bóle jelit lub najzwyczajniej w świecie fatalne samopoczucie.

 

Wyrzuć stres ze swojego życia

 

Czy istnieje dobry sposób na stres? – nierzadko zastanawiamy się w sytuacjach, kiedy nas dopada. Przecież mowa o doświadczeniu, które może przynieść negatywne skutki. Do płytkiego oddechu dołącza się pocenie i drgawki mięśni. Symptomy bywają zróżnicowane, ponieważ każdy doświadcza stresu w inny sposób. Warto rozważyć w tej sytuacji użycie kilku nieskomplikowanych technik relaksacyjnych. Ważne jest, aby wziąć kilka odświeżających wdechów i wydechów i starać się pomyśleć o czymś przyjemnie się kojarzącym. Ważna jest również umiejętność zdystansowania się od stresującego wydarzenia. Często zdarza się, że pewnym faktom nadajemy zbyt wielką rangę i niepotrzebnie uzależniamy od nich konsekwencje dalszego życia. Ten sposób myślenia prędko stanie się zaklętym kręgiem, który trudno będzie opuścić. Do obniżenia poziomu stresu przyczyniają się również odpowiednie zasady profilaktyki – zdrowe odżywianie, regularny sen i podwyższona aktywność ruchowa. Zwłaszcza systematyczne wstawanie z kanapy – jazda na rowerze, bieganie czy basen – potrafi zadziałać w skanalizowaniu działania negatywnych emocji.