Nowe biuro rachunkowe – po czym poznać słabą księgową?

Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, prowadzenie rachunkowości to nie tylko ciągłe wypełnianie tabelek, a znalezienie najlepszego biura rachunkowego często będzie stanowić dla wielu z nas poważne wyzwanie. Czym więc powinniśmy się kierować, zaczynając współpracę z księgową, jeżeli z jakiegoś powodu nie satysfakcjonuje nas poziom dotychczasowych usług?

Kluczowym krokiem, jaki musimy podjąć, by dokonać właściwego wyboru, jest zdefiniowanie faktycznej przyczyny problemu. Co w rzeczywistości skłoniło nas do ostatecznego podjęcia decyzji o wymianie biura rachunkowego? Warto być świadomym, że niepodważalną bazę do wykonywania tego zawodu wyznacza zasadnicze przygotowanie – z pewnością nie tylko studia, ale też nadplanowe kursy czy szkolenia. Nadal jest to jednak dopiero początek listy wymagań względem naszej wymarzonej księgowej. Po czym tak naprawdę poznać osobę, której nie chcielibyśmy powierzyć naszych finansów? Słabo zorganizowana czy niestaranna księgowa najpewniej przysporzy przedsiębiorstwu wielu kłopotów. W tej profesji nie zagrzeją miejsca osoby podatne na stres czy nieumiejące komunikować się ze współpracownikami – całkiem uniemożliwi to poprawny przepływ wiadomości pomiędzy firmą a biurem rachunkowym. Często mówi się też, że ktoś działający w księgowości nie powinien odznaczać się zbytnią kreatywnością – może wydawać się to nielogiczne, jednak w rachunkowości w żadnym razie nie odnajdzie się osoba stale poszukująca w swojej praktyce marginesu na nieprzetestowane rozwiązania.

Jak najlepiej zatem odszukać właściwego człowieka do zastąpienia dotychczasowej księgowej? W większości przypadków wystarczy wykonać dokładny research przez Internet – wprowadzając w wyszukiwarkę frazę, na przykład „biuro rachunkowe Łódź”, bez najmniejszego problemu wyszukamy właściwą księgową, działającą w okolicy siedziby naszej firmy. Przed podjęciem decyzji powinno się dokładnie zbadać opinie internautów, a przy wyborze nie sugerować się wyłącznie kosztami usług – nie na wszystkim warto bowiem oszczędzać.