Rodzaje dachówek ceramicznych – jaką najlepiej wybrać?

Dach na którym znajduje się dachówka ceramiczna jest trwały, bezpieczny i energooszczędny. Na uwagę zasługuje jeszcze forma samej dachówki, łącząca wyjątkowy wygląd oraz intrygujący kształt. W sklepach można znaleźć bardzo dużo wariantów dachówki, z tego względu należałoby zapoznać się z ofertą jeszcze przed zakupieniem. Być może okaże się to pomocne w wybraniu najlepszej dachówki.

Jak wybrać najlepszą dachówkę ceramiczną?

Dachówka ceramiczna jest materiałem, który dzieli się na wiele odmian, z których każdy ma przeróżne cechy, a także sporo różnych barw i rozmiarów. Przez to pokrycia dachów poszczególnych domów mogą, ale wcale nie muszą być takie same.

Odmiana mnich mniszka to najbardziej popularna z odmian. Charakteryzuje się nierównomiernym, podłużnym kształtem i dzieli na dwie osobne fragmentów

Najstarszym i najpopularniejszym gatunkiem jest dachówka ceramiczna karpiówka, uniwersalna i bardzo plastyczna. Wyróżnia ją klasyczny, smukły kształt i zaostrzone brzegi o prostym albo owalnym zakończeniu. Jest dostępna w dwóch opcjach – o gładkiej albo żłobkowanej powierzchni i każdą można ułożyć dwoma metodami: w formie łuski oraz koronki.

Kolejna odmiana ma ciekawy profil, przypominający literę S, to dachówka ceramiczna holenderka z licznymi zaletami. Jej zaletą jest funkcjonalność – doskonale uszczelnia dach, a jednocześnie świetnie odprowadza wodę. Da się ją układać na dachu na kilka sposobów.

Najbardziej rozpoznawalna wśród dachówek jest dachówka ceramiczna zakładkowa. Charakterystyczne wystające podłużne „zakładki” to jej znak rozpoznawczy. Wypukłości pozwalają na układanie dachówki warstwowo. Bywa wykorzystywana jako uszczelnienie łączeń.

Dachówka ceramiczna nazywana marsylką to także dachówka zakładkowa, lecz jest wyposażona w dwa wgłębienia, przez które nie sposób pomylić jej z żadnym innym typem dachówki.