Sprawdź efekty uboczne palenia papierosów

Palenie dla przyjemności błyskawicznie staje się poważnym nałogiem. Palacz oczywiście twierdzi, że pali, bo chce, bo to sprawia mu przyjemność. Tymczasem, gdyby ktoś kazał mu zrezygnować z papierosów, na pewno miałby z tym duży problem. Od jednego papierosa się zaczyna. Później palacz spala ich nawet kilka opakowań. Wówczas możemy już mówić o poważnych efektach ubocznych palenia papierosów.

Skutki uboczne palenia

Nałogowe palenie prowadzi do wielu skutków ubocznych. Samo zadymione pomieszczenie wywołuje złe samopoczucie, a konkretnie mdłości, podrażnienie oczu i układu oddechowego. Jednak to nie wszystko, bo skutki są zdecydowanie poważniejsze. Kolejnym skutkiem jest przedwczesne starzenie się skóry. To z kolei prowadzi do szarzenia cery i pojawiania się zmarszczek. Długotrwałe palenie papierosów zwiększa ryzyko powikłań ciąży i porodu, infekcji, a nawet poważniejszych dolegliwości płuc, zaostrzenia alergii oraz impotencji. Jeżeli tytoń jest wdychany przez dzieci, może dojść do zaburzeń psychicznych.

Palenie wywołuje liczne choroby

Nałogowe palenie papierosów często prowadzi do chorób układu oddechowego. Chodzi tu o takiej jak astma, zapalenie płuc czy oskrzeli. Poza tym mogą pojawić się dolegliwości w obrębie układu krążenia, czyli nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, zawał serca lub udar. Palacze są narażeni na wystąpienie nowotworów. Ich lista jest bardzo długa, a do niektórych należą nowotwory trzustki, nowotwory nerki, nowotwory przełyku i inne. Nie można zapomnieć tu także o tym, że palacze paląc w domu, narażają swoich bliskich na te same choroby. Bierne palenie też przyczynia się do efektów ubocznych. Ogólnie rzecz ujmując, z palenia papierosów biorą się jedne z najpoważniejszych chorób.

Pamiętaj!

Zanim sięgniesz po pierwszego papierosa, powinieneś zastanowić się, czy faktycznie znasz wszystkie konsekwencje tego czynu. Musisz być świadomy tego, co się wydarzy, gdy zapalisz pierwszego papierosa, później drugiego i kolejne. To nie jest zdrowe, ale wręcz przeciwnie. Efekty uboczne palenia mogą pojawić się bardzo szybko. Każdy organizm reaguje na to inaczej. Nim się obejrzysz, podupadniesz na zdrowiu, a wtedy już wszystko się zmieni.

Skutki ekonomiczne

Nie można zapominać o tym, że efektem palenia może być też wyczerpanie oszczędności. Papierosy wcale nie są tanie. Nałogowy palacz potrafi spalić paczkę papierosów dziennie. Wystarczy przeliczyć, ile to paczek trzeba na tydzień, a ile na miesiąc i sprawdzić, o jakich kwotach jest mowa. Niektórzy rezygnują z podstawowych miesięcznych wydatków na rzecz zakupu papierosów. To robi się już bardzo niebezpieczne i o tym też nie wolno zapominać.

Podsumowując, od zapalenia jednego papierosa nie wiele brakuje do nałogu. Pokusa zapalenia kolejnego przyczynia się do szybkiego zwiększenia ich ilości. Wówczas ciężko już jest się pohamować. Najczęściej palacz na tym etapie nie ma już ochoty rozstawać się z papierosami, chce je palić i mówi, że robi to tylko dlatego, że taką ma ochotę, nie z tego powodu, że musi. W każdym razie efekty uboczne palenia papierosów są bardzo poważne. Prowadzi to do wywołania wielu chorób. Rak, problemy z płucami, złe samopoczucie i jeszcze gorszy wygląd – to tylko niektóre z nich. Jak widać powyżej, nałogowe palenie papierosów prowadzi też do utraty oszczędności.

Zanim wobec powyższego ktokolwiek sięgnie po papierosy, powinien poważnie się nad tym czynem zastanowić. Co prawda są metody, które pomagają w leczeniu nałogu (m.in. Nicoin), ale przecież lepiej przeciwdziałać, niż leczyć. W tym przypadku korzystniej będzie zrezygnować z papierosów, niż szukać sposobu na pozbycie się tego kłopotu.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *