Trwa rozwód – jak to postrzega dziecko?

Orzeczenie przez sąd rozwodu nie jest czymś łatwym dla najmłodszych. To wydarzenie radykalnie dokonuje zmiany w ich życiu, więc przeżywają stres identycznie, a może jeszcze mocniej niż dorośli. To w jaki spposób dadzą sobie radę z sytuacją rozstania rodziców w największym stopniu zależy od tego, jak oni się ze sobą komunikują.

Psycholog dziecięcy to za mało. Potrzebna terapia dorosłych

Racjonalnie zakładając, że koniec pożycia małżeńskiego oznacza ogromne doświadczenie dla najmłodszych w rodzinie, najlepiej, aby dorośli przełamali samych siebie i udali się na specjalną sesję terapeutyczną. Są tacy, którzy nieodpowiednio myślą, iż należy wysłać dziecko do psychologa, a terapeuta jak za użyciem czarodziejskiej różdżki wyprostuje stan psychiczny dziecka i wszystko się ułoży. Mówiąc wprost u znacznej liczby pacjentów okaże się to niosło ryzyko fiaska. Trzeba zauważyć, że w ostatnim czasie wzrosła wiedza w tym obszarze. Dorośli zgłaszają się już nie tylko do prawnika, szukając w przeglądarce np. „adwokat rozwód łódź„, ale coraz częściej „rozwód psycholog dla rodziców”.

Może to być niezbędne przede wszystkim w domach, w których są kłopoty z wyrażaniem bepośrednio emocji i własnego zdania. I gdy dziecko przez jakiś czas ma już konsultacje u psychologa, zaczyna stosować nabyte sposoby komunikowania, wprawiając dorosłych w zakłopotanie. Wynika to z ich nieprzygotowania na postępy córki lub syna po wizytach u specjalisty. Jedynie świadomi rodzice właściwie wesprą dziecko w ciężkich dla niego chwilach.

W jakich aspektach rodzice powinni zapewnić dziecko, że jest ono potrzebne i najważniejsze na świecie?

Kondycja dziecka przyswajającego zasadniczą odmianę wśród najbliższych powiela znany model – żałobę. Identyczne kroki obu sytuacji to faza zaprzeczenia, złość i zaakceptowanie straty. Nie da sobie rady z dotarciem do ostatniej fazy bez pomocy dorosłych. Wyrozumiali i świadomi rodzice powodują, że rozwód nie zostanie zapamiętany przez malucha czy nastolatka jako obciążające przeżycie. Przy tym muszą oni być świadomi, że oswajaniu się dziecka z ich rozstaniem muszą towarzyszyć duże fale odczuć. Ale to właśnie ono powinno pozostać najistotniejsze dla mamy i taty. Momentem bardzo raniącym jest wyprowadzenie się któregoś rodzica. W tej sytuacji regularne i częste odwiedziny to klucz do sukcesu, który złagodzi u dziecka uczucia osamotnienia.