W jaki sposób wygrać z hemoroidami?

Żylaki odbytu, czyli hemoroidy to szczególnie bolesna dolegliwość, która nieleczona niechybnie kończy się się pod skalpelem chirurgicznym. Przeważnie nasilające się objawy są wynikiem zaniedbania aktywności ruchowej i zaniedbań w żywieniu. Czy można znaleźć sposób na rozpoznanie początkowych symptomów choroby i uniknięcie nieprzyjemnych następstw w całym przebiegu?

Hemoroidy – pozornie niegroźne w skutkach

To małe nieduże guzki krwawnicze zlokalizowane w okolicy odbytu, które przy oddawanu stolca przyciskane są do ścianek jelita. Fizjologicznie sprawne elementy jelita odgrywają rolę uszczelnienia, ale poddane naciskowi mogą brzęknąć i grożą dysfunkcją krocza i odbytu. Następnym zjawiskiem będzie krwawienie, gdy żylaki wychodzą poza odbyt i ulegają pęknięciu.

Czym rozpoczyna się to schorzenie?

Symptomy? Pewnego dnia przychodzą z dużą siłą. Intensywne pieczenie i swędzenie, a nawet efekt ostrego parcia po raz pierwszy zdarza się przy wydalaniu stolca. W niektórych przypadkach rozpoczyna się od ostrego bólu między pośladkami – może go spowodować zakrzep na żylakach, zapalenie naczyń lub uszkodzenie zgrubienia.

Wiesz już dlaczego – przestaw się na inny sposób na aktywne codzienne funkcjonowanie!

Siedzący tryb życia i niedobór codziennej aktywności na świeżym powietrzu są krótką drogą do nabawienia hemoroidów. Ale uwaga – takie sporty, jak rowery, jazda konna czy bieganie na dłuższe dystanse generują sprzyjające okoliczności do postępujących zmian w naczyniach. Kolejnym sprzymierzeńcem żylaków odbytu są naracające, przewlekłe kłopoty z oddawaniem stolca. Dzieje się tak dlatego, że zaparcia zaczynają się podwyższonym parciem przy defekacji.

Weź sprawy w swoje ręce…

Przede wszystkim powinno się zadbać o odpowiedni tryb życia. Codzienna aktywność fizyczna oraz dieta, w której nie powinny pojawiać się produkty wywołujące zaparcia, np. słodycze z czekoladą. Nie można też przesadzać z alkoholem i kawą. Zwróć uwagę na nawodnienie i dostarczaj komórkom minimalnie 2L wody co dzień. Postrzymaj marsz w stronę otyłości i zalegania na sofie. Musisz też regularnie pilnować załatwiania się, ponieważ jego stopowanie skutkuje zaparciami i pogorszeniem stanu.

A co z kuracją?

Jeżeli zawodzi zapobieganie, należy postawić na środki zaradcze przy wystąpieniu objawów. Skuteczne są czopki propolisowe czy smarowidła, które szybko likwidują dyskomfort. Kiedy hemoroidy są duże i uporczywe, ulgę przynoszą inne sposoby. Mamy tu na myśli zabiegi takie jak obkurczanie lasrem, krioterapia, a w najcięższych przypadkach chirurgiczne usunięcie hemoroidów.